Розпочалась подача документів ще на кілька посад до рибоохоронного патруля Азовського басейнового управління | Департаментом екології та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації оголошено конкурс | Ветерани АТО отримають ліки безкоштовно | Учасникам бойових дій держава гарантує право на безоплатне санаторно-курортне лікування | Служба за контрактом – шлях до розбудови боєздатної армії | МЗС рекомендує громадянам України утриматися від відвідання Російської Федерації | В Херсоне работает анонимная консультация для больных наркоманией |
     
Еще
 
Эксклюзивный комментарий

Блоги
Афиша

Дивись Українське


Дивись Українське
Щонеділі о 20:00


Google+Вакарчук ще повертається, перший крок зроблено
Повернення

На загальних зборах викладацького складу Львівського національного Університету ім. І. Франка переважною більшістю голосів Івана Вакарчука обрано на посаду ректора. Подія обрання ректора була б цілком рядовою, якби не те, що на неї обрано колишнього міністра. При цьому це був не рядовий міністр, а такий, який більше ніж будь-хто вдарив по інтересах найкорумпованішої частини української інтелігенції. Сталося це у Львові - одному з основних центрів "освітянської корупції". Враховуючи ці обставини - ця подія може бути не лише не рядовою, але й віховою, що відображає перспективи виходу суспільної свідомості України на новий рівень. Адже років п’ять тому, тріумфальне повернення руйнівника "гнилих устоїв" було б неможливим.

Про здобутки "помаранчевої влади"

З 2004 року основними здобутками українського суспільства можна вважати утвердження національної гідності та історичної правди, що найбільше проявилося в офіційному трактуванні 30-х років минулого століття; остаточному утвердженні принципів свободи слова, як невід’ємної умови розвитку країни; демонстрації можливості ефективної підтримки малого і середнього бізнесу під час перебування на посаді в.о. Прем’єр-міністра Ю. Єханурова і впроваждення зовнішнього незалежного тестування та істотне укріплення позицій української мови у системі освіти, здійснені під керівництвом міністра І. Вакарчука.

Коли перші досягнення часів "помаранчевої влади" були цілком прогнозованими та логічним вислідом розвитку суспільства з часу проголошення незалежності, то нищівний удар по системі корупції у вищій освіті. Можливість такого удару по корупції у вишах п’ять років тому вважалася цілковитою фантастикою. Адже з часу незалежності, корупція в Україні не лише не ослабла, а істотно зміцніла, набула нових вдосконалених форм та стала основою матеріального достатку і впливовості потужних суспільних верств.

Про корупцію

З іншого боку, засоби маніпулювання громадської свідомості дозволяли ефективно імітувати боротьбу з цим суспільним злом, насправді лише підсилюючи його. Тому лише сильна, відважна й принципова особа могла зробити справжній реальний і значний крок у ситуація, коли була цілком достатньою просто "імітація" руху.

Корупція є невід’ємною складовою теперішньої кланово-бюрократичної системи України. Без корупції ця система неможлива. Тому удар по корупції, передовсім удар, який збиває країну з пострадянського, олігархічного напрямку руху латиноамериканського типу і ставить на шлях європейський.

В суспільній свідомості утвердився стереотип невмирущості корупції. Неможливості боротьби з нею. А тут, в окремій галузі, при цьому такій важливій, як освіта, продемонстровано, що корупцію абсолютно реально подолати. Це дає надію на позитивні результати в усій системі влади. Лише б була політична воля, твердість і послідовність.

Процес незворотній

І. Вакарчук, як видатний вчений, має багато досянень в галузі теоретичної фізики. Цього ж разу, великий теоретик, досягнув результату у дуже практичній сфері - кардинальної зміни у системі суспільного устрою.

Важливість змін у системі освіти "оцінило" нове керівництво країни, призначивши на посаду Міністра освіти і науки України, Д. Табачника - людину, яка мала б не лише боротися з "надмірною українізацією", але й заспокоїти корумповану частину викладацького складу українських вишів. Не маючи достатнього авторитету серед науковців, для нового міністра найлегший спосіб завоювання популярності через повернення "втрачених благ".

Для цього потрібно в суспільній свідомості перекреслити результати діяльності І. Вакарчука. Для цього потрібно було б імітувати "громадський осуд" його діяльності. Тому про колишнього міністра розповсюджено масу невправдивих чуток. Наступним кроком мало би бути неприйняття в рідному колективі. Проте цього не сталося не стільки тому, що викладацький склад університету настільки свідомий, не тільки від високого авторитету колишнього і вже знову теперішнього ректора, скільки від відчуття неможливості руху країни у старому напрямку. При таємному голосуванні у принципового і жорсткого керівника могло б бути багато, навіть критично багато голосів проти, як тих, хто втратив від здійснених ним змін, тих, хто солідарний з колегами з інших вишів, яким колишній міністр припинив надійне джерело доходу, та й тих, хто мав особисті причини неприязні до твердого керівника. Проте цих голосів фактично було дуже мало. Перемогло відчуття об’єктивної неминучості в сфері освіти. Та й центральна влада досить спокійною реакцією на студентські виступи проти Д. Табачника, а також розумінням об’єктивної необхідності в тій чи іншій мірі продовження реформ розпочатих І. Вакарчуком, практично показала свій нейтралітет.

Отже, раніше чи пізніше, війну з корупцією, перший бій в якій виграв І. Вакарчук, буде продовжено, якщо в суспільстві зберігся достатній інстинкт самовиживання, то цю війну буде поширено й на інші сфери аж до переможного завершення - зниження рівня корупції до рівня, коли вона не загрожує безпеці держави. Саме на такому рівні вона перебуває у європейських державах. Люди, які мають досягнення у цій боротьбі, буде ще дуже потрібні. Тому можна очікувати, що І. Вакарчук ще повернеться у Київ.

Петро ЖУК
Лабораторія суспільно-політичного аналізу
Центру з інформаційних проблем територій
Національної Академії Наук Комментариев: 1  ::  Дата: 26 марта 2010   ::  Посмотрели: 1419  
Комментарий написал(a) fsd. Опубликованно: 25 апреля 2012 09:29 в новости


Группа: Гости
Новостей: 0
Комментариев: 0
ICQ: --
M3 Mobile Phone This article is great and I like it very much.Thank your for your sharing.
N8-00 Cell Phone This article is great and I like it very much.Thank your for your sharing.Добавить комментарий
Ваше Имя:
Ваш E-Mail: (необязательно)

Код:
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить если не виден код
Введите код:


 (Ctrl + Enter)
Интервью

Група Світового Банку сприяє впровадженню індексного страхування в Україні


На цих та інших моментах під час семінару докладно зупинявся старший спеціаліст із фінансів, провідний експерт з індексного страхування Групи Світового Банку Шадрек Мапфумо.

ПодробнееКатерина ЛЕВЧЕНКО: «Міжнародне право розглядає сексуальне насильство під час війни як військовий злочин»


Торік на Національну «гарячу лінію» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації, що діє при ГО «Ла Страда-Україна», надійшло 38 292 дзвінка.

ПодробнееОлександр Слобожан: «Спроможні громади – сильна держава»


Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан прокоментував результати виборів та дав оцінку перспективам формування об’єднаних територіальних громад.

Подробнее
Опрос
За какую партию вы проголосуете на местных выборах осенью 2015 года?

ПР
Оппозиционный блок
КПУ
НФ
Самопоміч
БПП-Солидарность
Радикальная партия Олега Ляшко
ВО Свобода
ВО Батькивщина