Розпочалась подача документів ще на кілька посад до рибоохоронного патруля Азовського басейнового управління | Департаментом екології та природних ресурсів Херсонської обласної державної адміністрації оголошено конкурс | Ветерани АТО отримають ліки безкоштовно | Учасникам бойових дій держава гарантує право на безоплатне санаторно-курортне лікування | Служба за контрактом – шлях до розбудови боєздатної армії | МЗС рекомендує громадянам України утриматися від відвідання Російської Федерації | В Херсоне работает анонимная консультация для больных наркоманией |
     
Еще
 
Эксклюзивный комментарий

Блоги
Афиша

Дивись Українське


Дивись Українське
Щонеділі о 20:00


Google+Євген Криницький: Ми прекрасно розуміємо, що закриваючи школу, ми закриваємо село
З начальником Управління освіти та науки Херсонської ОДА, депутатом обласної ради (фракція БПП) Євгеном Криницьким ми провели довгу та змістовну розмову. Говорили про реформу освіти, проблеми, успіхи, туалети в сільських школах, ремонти у школах та фінансуванні галузі. Вашій увазі текст бесіди.

Євген Криницький: Ми прекрасно розуміємо, що закриваючи школу, ми закриваємо село

По інтернату в Новій Каховці. В програмі соціально-економічного розвитку області на 2016 рік написано, що буде проведена реорганізація інтернату в Новій Каховці у військово-патріотичний ліцей. Розкажіть будь-ласка детальніше.

Була наша ініціатива зробити ліцей посиленої військово-спортивної підготовки. Що унікального в цьому ліцеї? Ми проаналізували по всій території України. По-перше, ми фактично стали прикордонною зоною. Тут питання в тому, що в Україні не існує жодного ліцею з посиленою військово-спортивно підготовкою. Раніше їх називали Суворовськими. Але не існує ні одного для державної прикордонної служби. Є Нахімовське(для моряків), є Богуна, Сумське, Харківське для загального роду військ збройних сил України. Є для міліції. Але для державної прикордонної служби не існує жодного.

Ми вийшли з такою ініціативою до Міністерства нашого щоб створити такий інтернат, автоматично ми вийшли на Міністерство оборони, Держприкордонну службу, тощо. Є вже офіційні відповіді. Нам дали погодження і Міністерство освіти, і Міністерство оборони і Державна прикордонна служба України, що вони зацікавлені в такому ліцеї. Тому, ми хочемо реорганізувати, бо на даний час він просто загальноосвітня школа-інтернат. Інтернат розрахований на 250 дітей. На сьогодні в ньому навчаються 124 дитини. Будівлі в нормальному стані. Повністю стоять корпуси. Автономне газове опалення 2008 року. Тобто, фактично повністю готова база. Утримувати його з 124 дітьми, якщо він розрахований на 250 не по-господарськи.

Тому, ми хочемо створити такий військовий ліцей. Крім того, під час об’їзду районів ми проговорювали чи є на це попит, чи підуть діти вчитись. І я думаю, що ще й буде конкурс. Бо це престижно. Ліцей буде фінансуватися з Державного бюджету. Єдине – норми постачання. Є таблиця норм постачання по постанові Кабміну. Ми зараз працюємо з нормами постачання. Це і автомати, зброя, кулемети, гранати, полоса перешкод і таке інше. Тільки ми це все опрацюємо, я думаю, що наступний навчальний рік ми вже почнемо з новим ліцеєм. Крім того, забігаючи наперед, ми зробили в тому році в цьому інтернаті дві групи, які навчаються за навчальним планом з посиленою військово-спортивною підготовкою.

Ми попередньо розмовляли із ректором Хмельницької прикордонакадемії, вони будуть готові, якщо ми покажемо нормальні результати першого –другого року, на пільгових умовах надавати вступ нашим дітям в цей ВНЗ. Фактично, тоді ми закриваємо прогалину по всій Україні з підготовки дітей для прикордонної служби, підготовку кадрів для державної прикордонної служби.

З якого віку будуть набирати дітей в цей ліцей?

Як і в будь-який ліцей – з 8 класу.

Ситуація по ПТУ. По місту я володію інформацією. Можете сказати, скільки ПТУ по області і яке буде навантаження на обласний бюджет по їх утриманню?


По області, на сьогодні, їх 11. Це Генічеські -два, Новоолексііське, Червоний Маяк, Бериславське, Каховське аграрне, Чаплинський, Іванівський аграрний ліцей, Цюрупинський професійний ліцей і т.д. Всі ці ліцеї залишаються на фінансуванні з обласного бюджету.

Я робив депутатське звернення, рада його підтримала, що не можна так робити. У п.3 статті 142 Конституції України, говориться, що витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою. Тому, рішення Закону «Про бюджет», якщо передати ПТУ на місцеве самоврядування, то повинні передати і фінансовий ресурс. Фінансового ресурсу передали - нуль на утримання.

Фактично, ми будемо їх хоронить. Тому, що за оперативною інформацією необхідно: Новій Каховці – 36 млн., Каховці треба 2,47 млн., м.Каховка виділять 100%. В м. Херсоні виділили 77 млн., іще не вистачає 35 млн. У нас по області виділили близько 50 млн., не вистачає 25 млн. Фактично,не вистачає ні на що. Крім того, в Законі «Про бюджет» написано мораторій на закриття таких закладів і на перепрофілізацію і ін.. Що це означає. Закрити ми їх не закриємо, але припинимо їхню діяльність. Тому, що нам не буде за що утримувати ні дітей, ні приміщення утримувати, комунальні платити, стипендії і ін. Для системи проф.-тех освіти це буде дуже тяжкий удар.

Якщо брати по тих цифрах, які є ми повинні до 50 % закрити. Крім того, є дуже велике питання до системи підготовки робітничих кадрів. Юристів, економістів «наплодили купу», а сантехніків, малярів їх нема. Чим ми будемо перекривати? Я розумію, що потрібно зацікавлювати бізнес. Треба, щоб бізнес робив замовлення. Бо навчати для бізнесу за бюджетні кошти – це якось неправильно. Але у нас немає законодавчої бази, за якої ПТУ має право брати кошти за навчання дітей. Тому, це якось відірвано від бізнесу. Так само потрібні трактористи, у них зарплата на сьогодні 6 тис грн., а спеціалістів не вистачає.

Окреме питання – матеріально-технічна база. Не можемо ми вчити комбайнерів на «Ниві», якщо всі працюють на «Джондірах». Тому, звичайно, необхідно залучати підприємців, щоб хоча би в них проходити практику.

Крім того, ще питання використання майна. Ось, візьмемо Херсон, я дуже люблю м. Херсон. Вони сплять і бачать, коли будуть продавати майно. Цього не буде. В Законі «Про бюджет» написано: через три місяці переглянуть рішення. Є позитивне рішення, щоби майно передати максимум на рівень області. Бо якщо передадуть в міста – його продадуть. Звичайно, треба приміщення, яке знаходиться на «Острові», приміщення за міською радою – майстерні, в Центрі, звичайно, воно дуже гарно. Тому, наша задача не дати загубити ці приміщення.

Чи планується оптимізація навчальних закладів по Херсонській області. Ремонт сільських шкіл. Аналізуючи проект бюджету, аналіз програми, ми бачимо, що плануються ремонти великих об’єктів, більшість з них знаходяться в обласному центрі чи в районних центрах. Мене цікавить села, і навіть не дитячий садок в Залізному Порту, а саме в степових селах, де люди самі ніколи не зможуть зробити цих ремонтів?

Питання надзвичайно актуальне, надзвичайно важливе. Питання в тому, що в минулому році хотіли оптимізувати дуже багато навчальних закладів. Принциповою була моя позиція, не давати закривати ні одної школи в селі. Ми прекрасно розуміємо, що закриваючи школу, ми закриваємо село. Це автоматична практика. Наприклад, в моєму рідному Каланчацькому районі с. Макарівка закрили школу, там зараз військова частина стоїть, все нема села, вимерло. Тому, принципове було наше рішення не закривати школи.

А як же шкільні автобуси, можливо краще докупити їх?


Так шкільних автобусів не вистачає. Треба ще 34 автобуси.

Але, автобус не вирішує це питання. Ось, наприклад, маленька дитина, якій 6 років, їй потрібно в 5 годин вставати. Та й які у нас дороги, а якщо замете, куди їй діватися.

Так, але ось наприклад, с. Кірове – 9-річна школа і поруч с. Правдине – середня школа. В Кірове 45 дітей і Правдинська школа теж не заповнена, а відстань між ними 3-5 км.

Так, саме з цією метою в цьому році, почали в минулому, ми робимо пониження ступеня шкіл. Що це означає? По-перше школи І ступеня (початкові школи) залишаємо за місцем проживання дітей, середню і старшу школу, поки-що ми говоримо про старшу школу, садимо на підвіз. На сьогодні це проект, який ми ініціювали в нашій області, потім він піде по всій Україні. Називається – ОПОРНА ШКОЛА. Ось у мене є дані, згідно яких всі наші райони пересилають інформацію про опорні школи. Наприклад, Каланчак хоче зробити опорною школу №1…

Можна по Голопристанському району?

Ще не всі райони опрацювали. Опрацьовані Каховський, Каланчацький, Білозерський райони.

Продовжуємо

Смисл цього проекту: є опорна школа, яких ми робимо декілька в районі. Під цю опорну школу ми створюємо освітній округ, в який будуть входити: позашкільний НЗ, дитячий садочок, та, в деяких випадках, профтехучилище. Крім цього, в цю опорну школу ми «садимо на підвоз» старші класи з найближчої місцевості, підвозимо кращі кадри (вчителі).

Крім цього, ми робимо аналіз економії коштів. Наприклад, Цюрупинський район - 547 800 грн., це те що в них залишалося плюс 800 у них було залишку вільного, Голопристанський район в мінусі, ми їм дали 340 тис. і їм не вистачає. У них випадає. Деякі залишилися в плюсах. За ці кошти, які залишаються ми робимо акт на землю і акт на право власності будівлі школи. Тільки 30% мають акт на землю. Для чого ми це робимо? Як тільки у нас буде цих два документи, ми їх вводимо в казначейську мережу. Вони переходять на самостійне бухгалтерське обслуговування. Вони ніколи не вийдуть на тендер, будуть самостійно харчувати дітей , самостійно будуть закуповувати енергоносії для себе. Таким чином, вони самостійно зможуть контролювати свої видатки і можна тоді спитати з кожного директора, а не з кримінальної установи, як я їх називаю.

Як тільки школи перейдуть на самостійне обслуговування, ми відкриваємо спеціальний казначейський рахунок для батьківських коштів. Не буде тепер директору в кишеню, а офіційно на рахунок. Цей казначейський рахунок контролюється усіма контролюючими органами, а не так як зараз, що ми до батьківських коштів не маємо ніякого відношення. Для нас це корупція.

Під ці опорні школи у нас на сьогодні вже є «приховані» кошти, які ми зекономили – це 16,8 млн. Ми будемо закуповувати автобуси для цих шкіл, у нас є близько 6 млн на закупівлю нового мультимедійного обладнання – це нові мультимедійні дошки, які ми закупили в Каховський район, Білозерський, Бериславський, Цюрупинський район і т.д. Є 2 млн. на підручники. Це те, що ми даємо .

Потім, за кошти, які зекономлено, ми робимо проектно-кошторисну документацію на школу. Ми їх розділяємо на частини. Частково через фонд регіонального розвитку, бо лише вони фінансують проектно-кошторисну документацію. Ми даємо на реконструкцію покрівлі для таких шкіл, частково ми робимо енергосистеми: санацію, заміну котлів на альтернативні види палива і т.д. Таким чином, ці опорні школи стають такими базовими, красивими, хорошими школами, де хочуть навчатися діти. Вони дають якісну освіту, це будуть теплі школи, до них будуть підвозитись діти автобусами, у них будуть новітні класи, новітня література.

А початкові школи залишаться за місцем проживання дітей, хоч там і 10 дітей. Якщо в школі до 25 дітей, то фінансування такої школи з місцевої ради. Більше 25 дітей - бере на себе держава. Також ми враховуємо,щоб не було підвозу більше, ніж на 10 км.

Аби не було стагнації, ми йдемо по принципу 50 на 50. 50 % даємо ми, а 50% місцева рада. Якщо вони дають кошти, будь-ласка. Тому, що на виборах всі розказують про те, що все будемо робити для дітей. По факту ми бачимо куди витрачаються гроші. Ми проаналізували. Наприклад, Іванівка. В минулому році за І півріччя виділила на ремонт цвинтаря, а не на ремонт школи. Тут зрозуміло, легше цвинтар поремонтувати, аніж школу.

Попередньо, на шкільні автобуси треба 1млн 200 тис., 600 тис. ми даємо, 600 тис. місцева рада – пропорційна система. Так само по комп’ютерних класах., необхідно 100 тис, по 50 тис. з нас і місцевих рад.

Чи є проблемні райони?

Так, це Чаплинський район важкий як в фінансовому плані так і по всьому іншому. Ще ряд районів важких у фінансовому плані. У них в школах мало дітей, а субвенції рахуються по кількості дітей. Але по цьому у нас дуже чітка фінансова дисципліна: скільки грошей є стільки й отримуєте. Додаткових грошей не буде.

На останній сесії обласної ради була підтримана ініціатива про створення районної групи з перевірки вчителів та директорів шкіл. Чи є вже якісь результати?


Створена комісія, але щоб комісія працювала ефективно, я запропонував виробити чіткі критерії перевірки. Не можна приїжджати в школу і перевіряти за принципом: ти мені подобаєшся, а ти мені не подобаєшся. Тому, що є характер політичної боротьби. Але я би сказав, не стільки політичної як внутрішньо-особистісної боротьби. До нас приходить маса звернень, що той сепаратист і той сепаратист, а, виявляється, пише той, кого звільнили за пияцтво.

Тому, мають бути чіткі критерії. Це перше. По друге, була моя рекомендація, що за необхідності. Чому? Бо на перевірку однієї школи треба мінімум 3 дні. Це так, щоб приїхати і подивитися документи. У нас в області 472 школи. Скільки потрібно днів для перевірки? Я думаю, що будь-яка обласна комісія вона фізично не перевірить всі. Тому, будемо виїжджати у ключові районі, у ключові школи і перевіряти. Тим більше, якщо будуть надходити сигнали від громадськості, від преси, в будь-якому випадку будемо перевіряти.

Тому, що нам в цьому році перевіряти дозволено, якщо всім іншим органам заборонено.

Продовження питання. Я особисто задавав питання вам у соцмережі Фейсбук по начальнику відділу освіти Генічеського району. Її висловлювання цитували і Генічеські журналісти. Я не знаю, як вона зараз висловлюється у сучасній ситуації. Але… Є схожі ситуації і з начальниками відділів освіти в інших районах. Чому так. Саме по Генічеську ситуація просто обурлива. Є пряма мова цієї людини, є аудіо- відео- з її висловлюваннями. Є це звернення до «Баті», яке вона зачитувала. (Начальник відділу освіти Генічеської РДА називала учасників Євромайдану «Озлобленими бойовиками»-ред) Ця чиновниця чітко підпадає під люстрацію. Але вона продовжує працювати. Чому це так, і до кого звертатися, щоб було певне кадрове рішення?

Ми проговорювали це питання. І не тільки цього це стосується. Те ж питання і в голови Бериславської РДА і ради, тому що повернулася начальник відділу освіти Бериславського району, яка також була в ПР, керувала всіма тими процесами, була заядлою прихильницею ПР.

Дуже правильно, що ви задали питання, до кого звертатися. Перше, є така процедура як атестація державного службовця. Питання прийняття та звільнення з посади приймає голова районної державної адміністрації. Обласне управління дає погодження або непогодження.

Тут зрозуміло. Повернемося знову до ремонтів. Я проаналізував, як зміг, із того, що доступно в інтернеті, бюджет і програму соціально-економічного розвитку. Може не завжди, але напрям відомий. Ремонту сільських шкіл я там майже не побачив. Я побачив Берислав, я побачив ШГТ і ін… Але, є у нас села у яких діти ходять до туалету на вулицю. В ХХІ сторіччі ходити до туалету на вулицю, це вже навіть не іронія або жарт, це… не можу підібрати слово. Тому, звертаюсь до вас як до начальника обласного управління і депутата обласної ради, тим паче ви в комісії з освіти, науки молоді і спорту, можна підняти скільки таких шкіл і можливо все таки включити їх в бюджет чи програму.

Абсолютно з вам згоден. Недопустимо, щоб у ХХІ столітті діти ходили на вулицю до туалету. На сьогодні залишилося 3 школи без внутрішньо шкільних туалетів. Станом на 1 січня 2015 року їх було понад 40. Для мене це питання було дуже важливим не тільки як для начальника управління, як для нормальної мислячої людини, батька і т.д. Ми в будь-якому випадку закінчимо в цьому році ремонти і у цих трьох школах, будемо планувати на фінансування. Тут питання ще до районів. В обласного бюджету є заклади обласного підпорядкування, які також потребують ремонту.

Якщо в районах буде бажання відремонтувати ці школи, ми маємо фонд регіонального розвитку, будемо давати співфінансування з обласного бюджету. Хоча, не обов’язково, що це має бути в програмі соцекономрозвитку. Це може бути в програмах розвитку освіти будь-якого району.

Наша позиція одна, я останній раз піднімав це питання перед новим навчальним роком, де доповідали всі начальники районних відділів освіти, що до 1 жовтня 2015 року будуть відремонтовані всі туалети, і зроблені всі туалети. Бачимо, віз і нині там. 3 школи без туалетів. Це 1 школа в Іванівському районі та 2 школи Голопристанського району (Кардашинка і Мала Кардашинка).

Зрозуміло. Тепер розкажіть по педкадрах. Яких вчителів не вистачає?


Ситуація, я думаю, така ж як і в інших областях України. Нам законодавець зробив цікаву річ, яка називається відміна відпрацювання за бюджетні кошти. І нехай це буде моя особиста позиція, але я її повторював і буду повторювати.

На підготовку одного молодого спеціаліста ми витрачаємо в середньому 100 тис. грн… Я сюди враховую зарплату, стипендії, оплату за комунальні послуги, гуртожиток і т.д.

Ми з кожної нашої кишені, з наших податків готуємо спеціальності для ринку, причому в прямому і в переносному значенні, і для ринку праці і на ринок Центральний і на всі інші, куди вони йдуть. Тепер студенти, які навчалися за бюджетні кошти можуть не відпрацьовувати. Катастрофічно не вистачає фізиків і математиків. Потім йдуть хіміки, вчителі початкових класів і т.д. Дуже багато не вистачає учителів-спеціалістів у Голопристанському районі. Близько 30% у нас читають заняття не по спеціальності. Ми розсилаємо цю інформацію у всі ВНЗ. Але результату поки немає. Тому, ми продовжили практику цільового набору. 46 дітей ми плануємо навчати за цільовим направленням, щоб забезпечити кадрами фізиків, математиків забігаючи на 5 років наперед. Ми йдемо до того, що пенсіонери у нас працюють поки ще можуть працювати, і слава богу, що вони працюють.

Молодь не приходить. Окремо стоїть питання, коли молодий спеціаліст приходить – це навантаження. Моя особиста ініціатива: якщо молодому спеціалісту не будуть давати навантаження, то я вже особисто розмовлятиму з кожним директором, буду пояснювати.

Крім того, я планую розробити програму на рівні обласної ради. Зараз виділяється приблизно 25 тис. так званих «підйомних» молодому спеціалісту. Я хочу розробити програму, щоб зараз з місцевої ради або по спів фінансуванню з обласною радою, молодому спеціалісту надавалося житло. В якому випадку? Обласна рада разом з місцевою радою могли компенсувати комунальні послуги - витрати молодого спеціаліста. В селах дуже багато будинків, де просто живе одна бабуся, і вона із задоволенням прийме до себе жити молодого спеціаліста. Тоді у спеціаліста вся зарплата буде залишатися. І, можливо, хоча б таким способом нам вдасться залучити молодого спеціаліста.

Зарплата у молодого спеціаліста близько 1тис. 400 грн. Прибиральниця чи вантажник в Херсоні отримує мінімум 2 тис. 500 грн. Тому, ми розуміємо, що зарплатою ми їх не візьмемо, а ентузіастів, які будуть працювати, бо люблять дітей не так багато. Ми розсилаємо, і в минулому році розсилали конкурс грантів. В минулому році школи написали красиві гранти саме на інформатизацію, на нові засоби навчання, є там і газети і радіо.

Ми зобов’язали, що директор раз в рік вивішує звіт про суму витрачених коштів, які надійшли від батьків. Бо в цьому році був інцидент у школі №41. Збирали кошти на нові парти, але ні директора, ні батька який збирав ці кошти немає. Пропали гроші. В більшості випадків батьківський комітет самі визначають що їм потрібно купувати.

Наскільки я розумію, до програми соціально-економічного розвитку будуть вноситися зміни?

Так, обов’язково зміни будуть вноситися. Я особисто буду ініціювати зміни. Але, питання в тому, що програма соцекономрозвитку вона ж не єдина і фінансування йде на основні програми.

Коли планують приймати бюджет?

22 січня буде сесія обласної ради. В будь-якому випадку він буде в мінусі, бо тільки на освіту не вистачає 40 млн., я вже не кажу про медицину, культуру.

Спілкувався Тарас Бузак


Не нравится: 0, нравится: 17.


 Комментариев: 0  ::  Дата: 14 января 2016   ::  Посмотрели: 3998  

Интервью

Група Світового Банку сприяє впровадженню індексного страхування в Україні


На цих та інших моментах під час семінару докладно зупинявся старший спеціаліст із фінансів, провідний експерт з індексного страхування Групи Світового Банку Шадрек Мапфумо.

ПодробнееКатерина ЛЕВЧЕНКО: «Міжнародне право розглядає сексуальне насильство під час війни як військовий злочин»


Торік на Національну «гарячу лінію» з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації, що діє при ГО «Ла Страда-Україна», надійшло 38 292 дзвінка.

ПодробнееОлександр Слобожан: «Спроможні громади – сильна держава»


Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан прокоментував результати виборів та дав оцінку перспективам формування об’єднаних територіальних громад.

Подробнее
Опрос